0 Kč bez DPH

Slovenský ráj, Miskolc a Budapešť 6. – 13. 7. 2020

Kvůli koronaviru jsme nemohli odjet na Balkán jak loni. Dovolenou jsme si nechtěli nechat vzít, tak jsme zvolili úspornou variantu. Ve Slovenském ráji jsme byli naposledy před skoro 20 lety. Úplně se to nabízelo. Vyhlášené termální koupaliště s jeskyněmi v Miškolci stály za prozkoumání. A Budapešť? Tam se dá jezdit pořád.

 

Fotogalerie: https://photos.app.goo.gl/uz8xeEDVHu63d6Cw5

Slovenský ráj

Vyjeli jsme v pondělí 6. 7. 2020 směr Hrabušice. Auto jsme nechali na parkovišti Podlesok. Pro první výlet jsme zvolili úplnou klasiku – dolina Suchá Belá přes Pod Vtáčím hrbom na Kláštorisko a zpět k autu. V dolině i u žebříků jsme byli sami. Ten koronavirus měl občas i výhody.

V Guest house Eva jsme měli přes booking.com objednaný 10-ti lůžkový pokoj. Ve skutečnosti to byla půda s deseti matracemi. Ale paní Eva byla férová a přidala nám k tomu normální třílůžkový pokoj. Na půdě jsem spal jenom s Eliškou.

Povečeřeli jsme v místní restauraci Urbársky dom, kde měli i večer meníčko. V ubytování zahráli karty a šli na kutě.

Druhý den jsme opět nechali auto na parkovišti Podlesok a po modré kráčeli k Hrdlo Hornádu. Minuli jsme nějaký vojenský tábor, který bylo zakázáno fotit. Pokračovali jsme kolem Kláštorská roklina ústí přes Kláštorskou dolinu na Kláštorisko. Tam jsme si prohlídli zříceniny a přes dolinu Malý Kysel dorazili zpět k autu. Stejně jako včera, lidí bylo velmi málo. Mohli jsme si tak žebříky, vodopády a celé soutěsky vychutnat naprosto maximálně.

Přejeli jsme do dalšího ubytování „Na briežku“ v Bílé Vody, Mlýnky. Majitel tam na nás už čekal. Ubytování musím velmi pochválit. Plně vybavená kuchyně, velká televize pro děti i pěkné posezení s krbem. Škoda, že byla zima na nedalo se využít.

 

Další den jsme vyrazili přes Zejmarskou roklinu na Geravy. Poté přes Velké a Malé Zajfy, Stratenskou pílu a kolem jezera do vesnice Dedinky. Před Zejmarskou roklinou už bylo zahuštěno. Asi jsme měli smůlu na nějaký zájezd, či co. Takže jsme na žebřících postupovali velmi pomalu. Nejlepší byla „plnoštíhlá paní“ se „silnějším pánem“, kteří si nad žebříkem dělali selfie. Obdivuji je, že tam vylezli a vůbec se nedivím, že to chtěli mít zdokumentované. Ale stejně jako ostatní, co jsme viseli na žebříku pod nimi, docela nadával.

Na Geravách děti zaujalo „ZOO“ s divokým prasetem. Další kus cesty nebyl zajímavý. Ale před odbočkou k přehradě jsme narazili na obrovské stádo ovcí. Tak měli děti nějaké rozptýlení. Moc pěkný byl výhled na stráni nad řekou, kde vlevo se rozprostírala Palcmanská Maša a za tím vším se klikatily železniční koleje. Pak už jsme sešli do vesnice Dedinky a zašli na halušky do restaurace Pastierňa.

Cesta do ubytování už byla nudná, pořád po silnici. Ale byli jsme příjemně unavení.

 

Maďarsko

Ve čtvrtek jsme se se Slovenskem rozloučili. Při cestě jsme se stavili v Dobšínské ladové jaskyni. Přístup k ní zabral snad půl hodiny do kopce. V jeskyni jsme museli mít nasazené roušky (holt v jeskyni je toho koronaviru nejvíc), ale to neubralo nic z pěkného zážitku.

V Rožňavě jsme se ještě stavili v místním Kauflandu na něco malého k obědu a pak už si to uháněli do Miskolce s krátkou přestávkou v prvním městečku za hranicemi.

Ve městě jsme vyložili Elišku, která na koupaliště nechtěla, že si raději projde město a zbývající osádka pokračovala do Miskolctapolca. Nechali jsme auto na parkovišti (parkovné nešlo zaplatit kartou a vyžadovalo 100 HUF mince, takže jsem musel požádat několik místních o pomoc).

Miskolctapolca Barlangfürdő je velmi známé, ale že by to bylo něco úchvatného, to se říct nedá. Opravdu se dá proplouvat v jeskyních, ale celé lázně jsou velmi malé. Voda byla na termální lázně docela studená. Takže nic moc.

Vyzvedli jsme Elišku a jeli do našeho ubytování  ve vesničce Kisgyőr. Dorazili jsme tam dřív a nedařilo se nám se s majiteli spojit. Nicméně vydrželi jsme a z obyčejně vypadajícího starého domu se opravdu stalo naše útočiště na další dva dny. Majitelé byli velmi vstřícní, ale neuměli ani slovo anglicky. Takže rozmluva byla rukama a nohama. S Kateřinou jsme vyzkoušeli místní krčmu, já si dal pivo za 19, ona dvě deci vína za 12 korun.

 

Další den jsme zajeli do Bükki Nemzeti Park a na hlavní výletní místo Lillafüred. Prošli se kolem malebného jezera Hámori, podívali se na starobylý hrad Diósgyör a několik vodopádů kolem hradu. Rodina zatoužila po svezení úzkorozchodným vláčkem. Vypravil jsem je z nádraží Lillafüred a vyzvedl na konečné na  nádraží na Dorottya utca v Miškolci.

A následovalo velmi příjemné odpoledne. Chodil jsem si do krčmy, která byla cca 300 metrů daleko, pro piva, hráli jsme s Vojtou šipky a připravili grilování. Večer procházeli majitelé a pozvali nás na pálenku. Po těch pivech to byla smrt.

 

V sobotu jsme přejeli do Budapešti. Cílem byl největší akvapark. Ten byl nicméně plný a fronta byla aspoň na 2 hodiny. Bohužel nás nenapadlo si koupit lístky předem. Zavolal jsem majiteli, jestli můžeme do ubytování přijet dřív. Ubytování jsme měli v okrajové čtvrti Csepel, ale opět velmi kvalitní. Majitel nám doporučil nedaleké lázně a dobrou restauraci. V obojím měl pravdu. Večeře v La Guna Étterem és Mori Sushi j( Bajcsy-Zsilinszky út 47) byla naprosto dokonalá.

 

Další den jsme vláčkem dojeli na Boráros Tér a pěšky se vydali na hrad, Rybářskou baštu a přes prázdné centrum bez turistů na Náměstí hrdinů (Hősök tere) a do přilehlého parku. Prošli jsme kolem bývalého Vidamparku, kde je teď ZOO a autobusem dojeli zpět na Boráros Tér a do ubytování. Na večeři jsme se opět stavili v La Guna, protože ta restaurace neměla konkurenci.

 

V pondělí 13. 7. jsme vyrazili k domovu. Samozřejmostí byla povinná zastávka na nákup uzenin a dalších maďarských dobrot v Auchanu na okraji Budapešti.

 

Ubytování a co kde stálo

Parkovné Podlesok – 3 EUR

Vstup do Slovenského ráje – 1,5 EUR dospělí, 0,5 EUR děti

Guest House Eva, Hrabušice – 1 noc 47,5 EUR

Ubytovanie na briežku, Biele vody 219, Mlynky – 2 noci 100 EUR

Postakocsi fogadó Kisgyőr – 2 noci 144 EUR

cesta z nádraží Lillafüred na  nádraží na Dorottya utca v Miškolci 1300 HUF, 900 HUF děti

Island Apartment Budapest, Deák Ferenc u. 37, Budapest – 2 noci 108 EUR